09900593959
Info@atrean.com
تهران- میدان انقلاب- خیابان وحیدنظری
با ما در ارتباط باشید
وردپرس یا کدزنی اختصاصی؟

طراحی سایت اختصاصی یا وردپرس؟

سایت اختصاصی یا CMS آماده؟ 

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ذهن مشتریان ما را به خود درگیر کرده است، استفاده از CMS اختصاصی و طراحی سایت اختصاصی یا وردپرس است. این سوال را به صورت کلی می توان اینگونه هم مطرح کرد که:

برای طراحی سایت آیا به سراغ CMS اختصاصی  برویم و یا اینکه از سیستم‌های مدیریت محتوای متن باز ( Open source CMS) مثل وردپرس، جوملا و دروپال استفاده کنیم.

شرکت‌های طراحی وب‌سایت در پاسخ به این سوال، هر کدام به گونه‌ای استدلال می‌کنند تا فعالیت خودشان را درست جلوه دهند. اما جواب  به واقع چیست؟ طراحی سایت اختصاصی یا وردپرس؟ با آترین همراه باشید تا یک بار برای همیشه به پاسخی صحیح در این رابطه برسید.

 

CMS چیست؟ CMS اختصاصی چیست؟ 

CMS یا Content managment system  به معنای «سیستم میدریت محتوا»  در واقع سیستمی برای مدیریت سایت و محتوای آن می‌باشد. به عبارت ساده‌تر، هر سایت برای اینکه بتواند به محتوای خود مدیریت کند و صفحات و مطالب آن را ایجاد، ویرایش و یا حذف نماید، به پنلی نیاز دارد که این پنل به عنوان CMS شناخته میشود.

پس هر سایت علاوه بر ظاهر آن که شامل صفحاتش می‌باشد، سیستم یا پنلی برای مدیریت محتوا دارد که مدیریت کل سایت را می‌توان با آن انجام داد.

در سال‌های اخیر شرکت‌های مختلفی اقدام به طراحی CMS ها کرده اند و برخی نیز در عوض اینکه برای مشتری خاصی CMS تولید کنند، یک سیستم مدیریت محتوا به صورت عمومی ساخته اند و آن را به صورت رایگان در اختیار همگان قرار داده‌اند. این نوع CMS ها به سیستمهای مدیریت محتوای متن باز (Open source) مشهور شدند. وردپرس، جوملا، دروپال، تکست پترن و … جزء مشهورترین و پرکاربردترین این سیستم‌ها هستند.

مقایسه CMS اختصاصی با CMS متن باز 

در این قسمت به مقایسه بین این دو روش در طراحی وب سایت خواهیم پرداخت. در این مقایسه مولفه‌هایی مثل سرعت، امنیت، هزینه، زمان، پشتیبانی و امکانات مورد بررسی قرار میگیرد.

۱٫سرعت 

سرعت وب‌سایت به تخصص برنامه نویس و میزان حجم کد و دیتابیس بستگی دارد. با فرض این که یک برنامه‌نویس‌ دو پروژه  که اولی نوشتن CMS عمومی همچون وردپرس باشد و دومی نوشتن یک CMS اختصاصی برای مشتری خاص، را پیاده سازی می‌کند؛ طراحی وب سایت اختصاصی سرعت به مراتب بیشتری خواهد داشت.

سرعت بستگی به تخصص برنامه نویس، میزان حجم کد و میزان حجم دیتابیس دارد و به صورت عمومی در سایت های اختصاصی بیشتر است.

دلیل این است که در سایتهای اختصاصی حجم کدهای اضافی که در سیستم های متن باز وجود دارد وجود نخواهد داشت و این مسئله سرعت پاسخ وب سایت به درخواست مشتری را بسیار بیشتر خواهد کرد.

 

۲٫امنیت

عموما در کدهای اختصاصی امنیت بیشتر از سایت های متن باز است لیکن در چندین حالت این مسئله نقض می‌شود:

الف.برنامه نویس طراح ملاحظات امنیتی را لحاظ نکند.

ب. سیستم مدنظر -همچون سیستم فوق العاده محبوب وردپرس- از دامنه‌ی وسیعی از برنامه‌نویسان در توسعه خود بهره‌گرفته باشد و توسعه امنیتی را نیز مدنظر قرار داده باشد.

در نتیجه با توجه به این دو مسئله می توان بیان کرد که آیا در مورد خاصی که مشتری مدنظر دارد آیا امنیت سایتش در حال کدنویسی اختصاصی بیشتر خواهد بود یا کمتر.

 

۳٫زمان و هزینه

یکی از مهمترین عیب‌های طراحی وب سایت اختصاصی و یا CMS های اختصاصی؛ زمان بسیار زیاد طراحی آن در مقایسه با طراحی وب سایت های آماده و متن باز می‌باشد. این زمان در برخی موارد به ۱۰ برابر و یا حتی بیشتر از آن هم می رسد.

مدت زمان طراحی وب سایت اختصاصی بسیار بیشتر از طراحی با استفاده از وردپرس و سایر CMS های آماده است.

به عنوان مثال در طراحی یک فروشگاه آنلاین، مدت زمان تقریبی برای راه اندازی با استفاده از سایت های متن باز از پانزده روز و مدت زمان تقریبی برای راه اندازی یک سایت اختصاصی فروشگاهی چیزی در حد ۲ یا ۳ ماه و در حجم های بزرگ بسیار بیشتر از این مدت زمان است.

به تبع زمان، هزینه طراحی وب سایت اختصاصی و از صفر بسیار بیشتر از استفاده از CMS آماده می باشد.

یک سوال مهم: CMS های اختصاصی ارزان قیمت ؟؟؟؟

شاید با برخی شرکت‌ها که CMS های آماده را بسیار ارزان قیمت ارائه میدهند نیز مواجه شده باشید. تعجب نکنید! این شرکت‌ها هم از CMS اختصاصی استفاده می کنند و هم نمی کنند!!!

در واقع CMS مدنظر این شرکت از این جهت که متعلق به این شرکت است و اختصاصا مالکیت و توسعه آن با این شرکت ها است، اختصاصی است لیکن همین سیستم به شرکتها و افراد دیگر فروخته میشود و به همین دلیل هزینه‌ی آن بسیار پایین‌تر از CMS های اختصاصی واقعی است.

من این CMS ها را CMS های نیمه اختصاصی نام گذاری می‌کنم و این CMS ها به معنی واقعی کلمه اختصاصی نیستند.

 

۴٫پشتیبانی

سیستم هایی مثل وردپرس به مراتب پشتیبانی بهتر و ارزان تر از سیستم های اختصاصی ارائه میدهند، چرا که میلیون ها طراح وب سایت در سراسر دنیا در حال توسعه و پشتیبانی این گونه سیستم ها هستند. ولی این قاعده همیشه صادق نیست.

در صورتی که شرکت مدنظر شما به اخلاق حرفه ای پایبند باشد و شرکتی با تجربه و موفق باشد؛ می تواند از سیستم های اختصاصی، پشتیبانی دقیق تری ارائه دهد.

البته در صورتی که در پشتیبانی به دنبال هزینه ی کمتری هستید، سیستم های متن باز از این نظر به صرفه تر هستند. پس به صورت کلی می توان گفت پشتیبانی در سیستم های متن باز ارزان تر، مطمئن تر و راحت تر از سیستم های اختصاصی است مگر اینکه شرکت مدنظر شما امتحان خود را پس داده باشد.

 

۵٫ امکانات

در زمینه امکانات نیز باید ابتدا مشخص کنید منظورتان دقیقا از امکانات چیست. اگر مدنظر شما این است که امکانات خاصی مدنظر دارید، در این حالت بهترین گزینه طراحی سایت اختصاصی است. لیکن به این مسئله توجه کنید که بسیاری از امکاناتی که به عنوان امکانات ویژه  مدنظرتان هست، قبلا در سایت های متن باز همچون وردپرس طراحی شده است.

البته اگر از امکانات این گونه برداشت می کنید که دست شما در استفاده از  امکانات جانبی وب سایت بازتر باشد؛ استفاده از قالب های از پیش آماده و یا سیستم های متن باز بسیار مفیدتر خواهد بود.

 

بالاخره چه کنم؟ اختصاصی یا آماده؟

به نظر من در ابتدا باید «نیاز»، «بودجه» و «آینده» کار شما مشخص شود. اگر فردی هستید که ایده ای برای راه اندازی کسب و کاری متداول را دارید و بودجه کلانی نیز برای این کار کنار نگذاشته اید، بهترین پیشنهاد به شما ، استفاده از سیستم های از پیش طراحی شده می باشد. به صورت کلی این افراد را به طراحی وب سایت های اختصاصی  سفارش می کنم:

۱٫ ارگان هایی که قصد راه اندازی سیستم خاص با توجه به نیازهای اختصاصی هستند.

۲٫ بنگاه هایی که حجم بالایی از کاربران در سایت آنها وارد می شوند.

۳٫ افرادی که ایده ای خاص دارند که هنوز سیستم آن طراحی نشده است و نیاز است که از صفر سیستم مدنظرشان را طراحی کنند.

۴٫ افرادی که از نظر زمان و هزینه مشکلی برای طراحی سایت اختصاصی ندارند.

۵٫ کسانی که آینده بزرگ و خاصی برای کسب و کار خود لحاظ کرده اند.

۶٫ شرکت هایی که سایت آنها، ساختار اصلی آنها را تشکیل میدهد، همچون استارت آپ های بزرگ کشور. این شرکت ها علاوه بر اینکه بایستی وب سایت را خودشان طراحی کنند، به درونی بودن آن نیز بسیار نیازمند هستند؛ یعنی بایستی تیمی از داخل شرکت این سیستم را برای شرکت طراحی کرده باشد و یا این تیم توسعه ی سیستم را به صورت کامل بر عهده داشته باشد.

و در کنار این افراد؛ این افراد را نیز به داشتن سایت های از پیش آماده شده تشویق می کنم:

۱٫ به دنبال سایتی هستند که قبلا سیستم آن طراحی شده است. سایت های فروشگاهی، شرکتی، سازمانی (رسمی)، شخصی و خبری جملگی از قبل طراحی شده اند و نیازی به طراحی از صفر آنها نیست.

۲٫ هزینه بالایی برای سرمایه گذاری بر روی سایت ندارند.

۳٫ این سیستم ساختار اصلی تشکیلات اقتصادی و اداری آنها را شکل نمی دهد.

سفارش پنل اختصاصی و قالب آماده آترین

دیدگاه ها (1)

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*