09900593959
Info@atrean.com
تهران- میدان انقلاب- خیابان وحیدنظری
با ما در ارتباط باشید
اپلیکیشن اندرویدی یا IOS

طراحی اپلیکیشن اندروید یا ios ؟ ابتدا کدام را طراحی کنم؟

سوالی که مشتریان بازار اپلیکیشن‌ها را همواره به خود درگیر کرده است این است: طراحی اپلیکیشن اندروید یا ios ؟ ابتدا کدام را طراحی کنم؟

کسانی که به دنبال طراحی اپلیکیشن موبایل هستند؛ دو انتخاب پیش رو دارند. انتخاب اول طراحی اپلیکیشن اندروید است و انتخاب دوم شروع پروژه با IOS .  این انتخاب مخصوصا برای کسانی که بودجه‌ی زیادی برای کسب‌وکار خود کنار نگذاشته‌اند بسیار حائز اهمیت است. برای موفقیت در بازار اپلیکیشن‌های موبایل، بایستی علاوه بر نگاه به میزان کاربران هر کدام، به عوامل مثل هزینه تولید، زمان طراحی و کیفیت نیز توجه کرد. گروه نرم‌افزاری آترین، در این مقاله به بررسی این عوامل خواهد پرداخت.

طراحی اپلیکیشن اندروید یا IOS ؟

تعداد کاربران

مهم‌ترین عاملی که باید در طراحی اپلیکیشن به آن توجه کنید تعداد کاربران اپ شما است. در ابتدا بایستی به سراغ سیستم عاملی بروید که طرفدار بیشتری دارد و سپس روی سیستم عامل دیگر نیز سرمایه‌گذاری کنید.

همان طور که در مقاله‌ی « اندروید یا IOS ؟ آمار تعداد کاربران گوشی‌های اندروید در مقابل آیفون » که در مرکز آموزش آترین منتشر شده است می‌بینید، در ایران تعداد کاربران اندروید حدود ۸۹ درصد و تعداد کاربران آیفون حدود ۱۰ درصد می‌باشد. این یعنی اولویت اول شما بایستی اپلیکیشن‌های اندرویدی باشد.

زمان طراحی

عموما اپلیکشین‌های آیفون با زبان برنامه‌نویسی سوئیفت و اپلیکیشن‌های اندروید در محیط اندروید استودیو طراحی می‌شود. به دلیل سخت‌تر بودن کار با زبان برنامه‌ی سوئیفت، از نظر فنی، طراحی اپلیکیشن‌های آیفون زمان‌برتر از اپلیکیشن‌های اندرویدی است. همچنین به دلیل وجود برنامه‌نویسان کمتر و کاربران کمتر پلتفرم IOS ، عموما پروسه طراحی و دریافت بازخورد در اپ‌های اندروید کوتاه‌تر از اپ‌های IOS است.

کیفیت طراحی اپلیکیشن

اپ‌های ios برای انتشار در اپل استور باید مجوزهای کیفی قابل توجهی را به دست آورند. هرچند این مجوزها برای اندروید هم هست، ولی اپل از این جهت بر رقیب خود پیشی گرفته است. البته وجود متخصصان زیاد در اندروید نیز خود پارامتری است که باعث افزایش کیفیت محصولات اندرویدی شده است.

عامل دیگر در تعیین کیفیت، سخت‌افزار است. همان‌طور که در مقاله « سخت افزار مهم‌تر است یا نرم‌افزار؟ » می‌توانید بخوانید؛ همگونی سخت‌افزار و نرم‌افزار عاملی مهم در کیفیت و کارآیی سیستم عامل‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی است. تنوع دستگاه‌های موبایل و همچنین ورژن‌های مختلف اندروید، کیفیت و کارآیی اپلیکیشن‌های این سیستم عامل را کاهش می‌دهد.

هزینه تولید و طراحی

طراحی اپلیکیشن اندروید ارزان‌تر از اپلیکیشن IOS است. دلیل آن هم روشن است. هم از نظر اینکه برنامه‌نویسان کمتری در طراحی اپ‌های IOS فعالیت می‌کنند و هم از نظر اینکه زمان تولید و طراحی اپ‌های آیفونی بیشتر از اپ‌های اندرویدی است. در نتیجه کاملا طبیعی است که اپ اندروید ارزان‌تر از اپ آیفون باشد.

تاثیر تحریم‌ها

با شروع تحریم‌های آمریکا، اپلیکیشن‌های ایرانی از دسترس استفاده کنندگان اپ استور خارج شد. این یعنی قطع کامل ارتباط اپلیکیشن‌ها با کاربران. مسئله‌ای که با وجود بازارهای جایگزین برای اپ‌های اندروید کمتر رخ می‌دهد. این مسئله نیز بر روی دسترسی کاربران به اپلیکیشن تاثیر مستقیم می‌گذارد.

بازار عرضه اپلیکیشن

هرچه قدر که بازار عرضه اپلیکشین‌های اندرویدی وسیع است – چه در ایران و چه در بازار بین‌المللی- بازار اپ‌های IOS محدود است. کاربران آیفون مجبور هستند از درگاه اپل استور اپلیکیشن‌های مورد نظرشان را نصب کنند. این در حالی است که بازارهای جانبی همچون سیبچه نیز نتوانسته جایگاه اپل استور را مخدوش کند.

نکته‌ی دیگر این است که امکان انتقال بدون واسطه برای اپ‌های اندرویدی وجود دارد در حالی که برای اپ‌های آیفون این مسئله وجود ندارد. کاربران آیفون به هیچ وجه نمی‌توانند بدون استفاده از بازارهای مجاز اپ‌های مورد نیازشان را تهیه کنند.

نتیجه‌گیری: طراحی اپلیکیشن اندروید یا ios ؟

با توجه به پارامترهای گفته شده، طراحی اپلیکیشن اندروید بر طراحی اپلیکیشن ios ترجیح دارد. درست است که از نظر کیفیت اپلکیشین‌های آیفون می‌توانند از اپ‌های اندرویدی سبقت بگیرند، لیکن تعداد کاربران زیاد، زمان و هزینه پایین تولید، تعداد برنامه نویسان بیشتر جهت توسعه و پشتیبانی و بازار قابل عرضه بزرگتر، نشان میدهد ابتدا بایستی به سراغ طراحی اپلکیشن اندروید رفت. گروه نرم‌افزاری آترین شما را در این زمینه کمک می‌کند؛ چه به دنبال گرفتن مشاوره باشید و چه به دنبال طراحی اپلیکیشن:

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*