09900593959
Info@atrean.com
تهران- میدان انقلاب- خیابان وحیدنظری
با ما در ارتباط باشید
نرم افزار مهمتر است یا سخت افزار ؟

سخت‌ افزار مهم‌ تر است یا نرم‌ افزار؟ رویکردی جدید به فناوری اطلاعات

سخت افزار مهم تر است یا نرم افزار ؟ آیا می‌توانیم شرکتی همچون اپل داشته باشیم؟ آیا با ساختن اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای مورد نیازمان می‌توانیم به مرزهای دانش فناوری اطلاعات برسیم؟ به نظرم بایستی یک بار برای همیشه مشخص کنیم که سخت‌افزار مهم‌تر است یا نرم‌افزار!

مسئله را به زبان دیگر بگویم: آیا به عصری رسیده‌ایم که بایستی  از سخت افزار گذر کنیم؟ آیا در توسعه اقتصادی و فناورانه‌ی کشور، بایستی مستقیم به سراغ نرم‌افزار برویم؟

این‌ها سوالات قدیمی هستند که هنوز نیز نمی‌توان قاطعانه به آن‌ها پاسخ دهیم. در این مقاله علاوه بر تحلیل‌هایی که ارائه می‌کنم، نمونه‌ای از این تقابل ارائه خواهم کرد. با مرکز آموزش آترین همراه باشید.

تعریف سخت‌افزار و نرم‌افزار

سخت‌افزار ابزاری الکترونیکی است که با آن می‌توان تماس فیزیکی داشت. این ابزارهای فیزیکی باعث راه‌اندازی وسایل الکترونیکی اطرافتان می‌شوند. در کنار آن، نرم‌افزار که قابل لمس نمی‌باشد، مجموعه دستوراتی است که سخت‌افزار را مدیریت کرده و درخواست‌های کاربران را پاسخ می‌دهد. سخت‌افزار همچون جسم و نرم‌افزار همچون روح است.

تفاوت عصر صنعتی و عصر اطلاعات

به نظر می‌رسد مشکل از «مقایسه صنایع قدیمی با تکنولوژی‌های جدید» شروع شده باشد. هویت تکنولوژی جدید یعنی فناوری اطلاعات با صنایع قدیمی متفاوت است. در صنایع قدیمی، با گذر کردن از صنعت قدیمی‌تر؛ ظرفیت و سرمایه مورد نیاز برای صنایع جدید آزاد شده و باعث پیشرفت و توسعه بیشتری می‌شدیم. اما در مورد علوم کامپیوتری این تلقی غلط و ساده انگارانه است. رابطه سخت افزار و نرم افزار، مثل رابطه‌ی صنعت قدیم و صنعت جدید در عصر صنعتی نیست.

به عبارت دیگر، نمی‌توان اینگونه گفت که چون در عصر صنعتی، صنعت قدیمی را فدای صنعت نوظهور می‌کردیم؛ پس باید سخت‌افزار – که به نظر می‌رسد صنعتی قدیمی باشد- را فدای نرم‌افزار کنیم. شبیه دانستن عصر صنعتی و اقتضائات آن با عصر اطلاعات ناشی از عدم فهم ربط و نسبت سخت افزار و نرم‌افزار است.

رشد توام سخت‌افزار و نرم‌افزار

سخت افزار بستری است برای به وجود آمدن نرم‌افزار و بدون سخت‌افزار، نرم‌افزار هیچ کارآیی‌ای ندارد. هنگامی که قرار بر رشد نرم‌افزار باشد؛ لزوما بایستی سخت‌افزار نیز متناسب با آن رشد کند. این امری اجتناب ناپذیر است.

در دنیای کامپیوتر مثال‌های زیادی برای لزوم رشد توام این دو عرصه وجود دارد. فراهم شدن تکنولوژی گوشی لمسی و یا سنسورهای حرکتی و یا پیشرفت زبان‌های برنامه نویسی که متناسب با سخت افزار، بعد فیزیک و حرکت را به معادلات وارد کرده و یا آنها را سریع‌تر تحلیل کنند؛ از جمله این مثال‌هاست.

در برخی موارد نیز، ضعف نرم‌افزاری باعث رشد در سخت‌افزار می‌شود. به عنوان مثال هنگامی که نرم‌افزار پیام‌رسانی نتواند پاسخگوی درخواست‌های کاربرانش باشد؛ علاوه بر توسعه‌ای که بر روی نرم‌افزار رخ خواهد داد؛ مهندسین سخت‌افزار نیز به دنبال ابزارهای سریع‌تر و رشد سخت‌افزار خواهند رفت. پس نیاز سخت‌افزار و نرم‌افزار کاملا دو طرفه است و نقص در هر کدام، عدم کارآیی دیگری را در پی دارد.

همگونی فنی سخت‌افزار و نرم‌افزار؛ عامل موفقیت پروژه‌ها!

آنچه که من آن را «همگونی فنی» می‌نامم، در واقع نوعی تعامل بهینه بین سخت‌افزار و نرم‌افزار است.  همگونی سخت‌افزار و نرم‌افزار عاملی مهم در کیفیت و کارآیی سیستم عامل‌ها و اپلیکیشن‌های کاربردی است. به مثال شرکت اپل توجه کنید:

 اپل نمونه تام همگونی فنی

همگونی فنی – یعنی تناسب نرم‌افزار با سخت‌افزار- عاملی است که سیستم عامل‌های OS X و MAC OS  که توسط شرکت اپل ارائه شده است را بسیار کارآ کرده است. رمز موفقیت این شرکت در این است که هنگامی که سیستم عاملی را طراحی می‌کند، متناسب با ساختار سخت‌افزار اقدام به طراحی آن می‌کند. بدون وجود سخت‌افزارهای قوی، و همگونی سخت‌افزار و نرم‌افزار؛ اپل هیچ‌گاه اپل نمی‌شد. (توجه کنید تکنولوژی این شرکت هنوز هم کاملا محرمانه است و آنچه که در سایر شرکت‌ها مثل چین انجام می‌دهد، صرفا مونتاژ قطعات به دلیل هزینه کم منابع است)

سخت‌افزار تولید نیست؛ دانش است!

در نتیجه داشتن دانش سخت‌افزاری از جمله عواملی است که باید در توسعه فناوری و اقتصاد فناوری محور رعایت شود. از طرفی نیز، کسب این دانش، ورود به حوزه‌ی سخت‌افزار را ضروری می‌کند؛ هرچند به تولید انبوه محصولات سخت‌افزاری منجر نشود.

به عبارت دیگر، هرچند نیاز به تولید قطعات الکترونیکی‌مان را از راه‌هایی همچون واردات برطرف کنیم، باز هم به کسب دانش در زمینه سخت‌افزار نیاز خواهیم داشت.

دانش زاییده‌ی تولید!

البته یک مسئله مهم در عرصه علوم مهندسی را نبایستی فراموش کنیم. این علوم علاوه بر دانش بر تجربه و مقیاس تولید نیز استوار هستند. همواره اینگونه می‌اندیشیم که بایستی دانش یک محصول را به دست آوریم تا بتوانیم به تولید بهتر آن برسیم! این اندیشه کاملا درست است. من نیز هیچ خدشه‌‌ای در این قضیه ندارم.

لیکن، این اندیشه، همه قضیه نیست. آنچه که مهمتر است، این است که بسیاری از تولیدات، دانش خود را از آزمایشات و کاربرد در تعداد بالا و بازارهای بزرگ به دست می‌آورند. توجه داشته باشید نرم‌افزارهای بزرگ با تجربه‌‌های کوچک و ابتدایی شروع به کار کردند و به وسیله‌ی همین بازخوردها به رشد و توسعه رسیده‌‌اند. دانش حوزه‌ی سخت‌افزار نیز برای توسعه  خود نیاز به سعی و خطا و مقیاس تولید بزرگ دارد.

جمع‌بندی:

سخت افزار مهم تر است یا نرم افزار ؟ اگر بخواهیم در عرصه علوم کامپیوتر، جهانی کار کنیم؛ اولین سوالی که ذهن یک برنامه‌نویس و مهندس نرم‌افزار ما را به خود درگیر می‌کند بایستی این باشد که «من برای چه سخت‌افزاری باید برنامه‌نویسی انجام دهم؟» .

خلاصه اینکه اولا اگر بگوییم دوران سخت‌افزار گذشته و باید به سراغ نرم‌افزار برویم و روی آن کار کنیم، رابطه سخت‌افزار و نرم‌افزار را نشناخته‌ایم. در ثانی راز موفقیت ما در این است که این دو حوزه را با هم قوی کنیم. ثالثا، ممکن است در عین داشتن دانش در حوزه‌ی سخت‌افزار تصمیم بگیریم صرفه‌ی اقتصادی برای تولید این محصول نداریم و آن را وارد کنیم (این به نظرم معنای دقیق خودکفایی است: یعنی توانایی تولید و نه لزوما تولید).

در نتیجه راز پیشرفت و باز شدن دانش‌های جدید و اتفاقا لازمه‌ی پیشرفت در حوزه‌ی نرم‌افزاری این است که در زمینه سخت‌افزار نیز در مرزهای دانش قرار داشته باشیم.

دیدگاه ها (1)

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*