09900593959
Info@atrean.com
تهران- میدان انقلاب- خیابان وحیدنظری
با ما در ارتباط باشید

زبان‌های برنامه‌نویسی – قسمت اول: تعریف

زبان‌های برنامه‌نویسی وسیله‌ای هستند برای توصیف الگوریتم خاص برای اجرای یارانه‌ها به وسیله‌ی ساختار دستوری مشخصی. این ساختارها. به عبارت ساده‌تر، زبان برنامه‌نویسی زبانی است که خواسته‌های مشخصی را برای اجرا توسط یارانه‌‌ها برای رایانه‌ها قابل فهم می‌کند.

نسل‌های زبان‌‌های برنامه‌نویسی:

معمولاً هر زبان برنامه‌نویسی دارای یک محیط نرم‌افزاری برای وارد کردن متن برنامه، اجرا، و رفع اشکال آن هستند. عموماً زبان‌های برنامه‌نویسی را به پنج نسل تقسیم می‌کنند:

  • نسل اول زبان ماشین – زبان صفرو یک
  • نسل دوم زبان‌هایی مانند اسمبلی -قابل فهم تر برای انسان
  • نسل سوم زبان‌هایی مانند کوبول و پی ال وان و… -دستورهای قابل فهم تر برای انسان و نیاز به کامپایلرها
  • نسل چهارم مثل زبان‌های اوراکل و فاکس پرو و اس کیو الها – نزدیک به محاوره‌های انسانی
  • نسل پنج زبان‌هایی مانند prolog , ops5، ویژوال بیسیک- تمرکز بر حل مسئله و استفاده از الگوریتمهای نوشته شده توسط برنامه‌نویس

وظیفه زبان برنامه‌نویسی:

یک زبان برنامه‌نویسی یک زبان مصنوعی انگلیسی است که برای بیان محاسباتی که توسط یک ماشین (مخصوصا رایانه) قابل انجام است، طراحی شده‌است.

زبان‌های برنامه‌نویسی برای ایجاد برنامه‌هایی به کار می‌روند که رفتار یک ماشین را مشخص می‌کنند، الگوریتم دقیق را بیان می‌کنند، یا روشی برای ارتباط انسانند.

بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی تعدادی قالب از ویژگی‌های نوشته شده دستوری(syntax) و معناشناسی (semantics) دارند، چرا که رایانه‌ها دستورهای دقیقاً مشخص نیاز دارند. برخی توسط سند خصوصیات (specification document) تعیین شده‌اند.  در حالی که برخی دیگر دارای پیاده‌سازی غالبی می‌باشند.

اولین زبان برنامه‌نویسی به قبل از اختراع رایانه بازمی‌گردد، و برای هدایت رفتار ماشین‌هایی مانند دستگاه‌های نساجی اتوماتیک و نوازنده‌های پیانو به کار می‌رفت. هزاران زبان برنامه‌نویسی خلق شده‌اند، بیشتر در زمینهٔ رایانه، زمینه‌ای که هر ساله بسیاری دیگر ایجاد می‌شوند.

زبان‌های برنامه نویسی در حال حاضر بسیار زیاد می باشند، که هر کدام از آنها برای کاری خاص ابداع شده اند و حتی برخی قابلیت استفاده در زمینه های مختلفی را دارند. در مقالات بعدی با توضیحات بیشتر در مورد زبان های برنامه‌نویسی آشنا خواهید شد.

منبع:  ویکی‌پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*