09900593959
Info@atrean.com
تهران- میدان انقلاب- خیابان وحیدنظری
با ما در ارتباط باشید

تفاوت هاست و سرور در چیست ؟ قسمت دوم

هاست:

یک هاست یا یک هاست شبکه ای ، میتواند یک قطعه سخت افزاری کامپیوتر باشد یا یک دستگاهی که به شبکه اینترنتی متصل است. هاست با IP اختصاصی شناخته می شود و می تواند به عنوان یک منبع اطلاعات، خدماتی و برنامه های کاربردی از طریق دستگاه های دیگر در دسترس کاربران قرار بگیرد و به عنوان پایانه راه دور شناخته می شود.

تفاوت هاست و سرور

به یک دستگاه کامپیوتری که از طریق یک ISP  (ارائه دهنده خدمات اینترنتی) به اینترنت متصل می شود نیز می توان هاست گفت، به ویژه زمانی که پروتکل نقطه به نقطه (Point-to-Point) برای شروع اتصال به یک شبکه استفاده شود. در این مواقع، بعد از اتصال به شبکه یک آدرس IP اختصاصی در همان لحظه برای آن دستگاه صادر می شود. بنابراین کامپیوتر خانگی به عنوان یک میزبان برای این ارتباط عمل می کند.

سرور:

یک سرور در عین حال می تواند یک نرم افزار یا سخت افزاری باشد که قابلیت ها یا خدمات را برای سایر دستگاه ها یا برنامه های کامپیوتری فراهم می کند که در مدل “کلاینت-سرور” (Client-Server) به این دستگاه ها کلاینت (Client) می گوییم. خدماتی مانند اشتراک گذاری داده ها و منابع و انجام محاسبات از جمله سرویس هایی است که یک سرور می تواند به یک یا چند کلاینت ارائه دهد.  اتصال چند کلاینت به یک سرور از قابلیت آن است و همچنین چندین سرور می توانند به یک کلاینت سرویس دهند. امکان اجرا کردن سرور و کلاینت بر روی همان دستگاه وجود دارد و یا دستگاه می تواند برای اتصال به سرور از اتصال به یک شبکه اینترنتی دیگر استفاده کند.

 

 

منبع: برتینا

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*